Jan_Corba_logo_biele

Domov

dokumentárny film

Námet

Domov je portrét Srečka Lolu Mustagrudiča. Emigranta, otca, no hlavne milovníka umenia a zberateľa. Aj keď od roku 1993 žil v Piešťanoch, jeho život bol stále spätý s rodným Mostarom v Bosne a Hercegovine. Na Slovensko prišiel potom, čo bol vo vojne zničený jeho dom, ktorý sa nachádza na Buleváre – ulici tvoriacej hranicu medzi kresťanskou a moslimskou časťou Mostaru.

A práve vojna medzi etnikami ho vyhnala z Mostaru. On bol moslim a jeho manželka je katolíčka. Srečko bol kozmopolita. Veril, že každý národ patrí k ľudstvu. Preto sa nedokázal zmieriť s rozdelením Mostaru na etnické časti. Rozhodol sa využiť svoju najväčšiu vášeň na spájanie ľudí. Prostredníctvom výtvarného umenia a výstav vytváral neutrálne územia na hranici medzi etnikami, ktoré v nedávnej vojne dokázali proti sebe pozdvihnúť zbrane.

 

Nakrúcanie

Svoj absolventský film som nakrúcal v Piešťanoch a Mostare.
V Piešťanoch sme sa s kameramanmi Michalom Svítokom a Vladimírom Bobáľom zamerali na zachytenie hlavnej dejovej línie.
Srečko bol zberateľ a predstaviť jeho zbierku nebolo jednoduché. Preto sme zvolili skôr symbolický prístup spôsobom vlastným Srečkovi Mustagrudičovi.

Aj keď od vojny ubehli v roku 2009 (kedy som nakrúcal film) dve dekády, Mosta stále niesol známky vojny. Ako sme neskôr zistili, mnoho strelných poškodení domov majitelia zámerne neopravovali. Nechávali ich ako pripomienku toho, čo sa udialo. Nakrúcať v tomto meste, v zbombardovanom dome, ktorý Srečko znova začal stavať, bol inšpiratívny zážitok.
Škoda len, že ľudská pamäť siaha veľmi plytko do minulosti.

Účinkoval
Srečko Lola Mustagrudič

Kamera
Michal Svítok, Vladimír Bobáľ, Ján Čorba

Scenár, strih a réžia
Ján Čorba

Dokumentárny film ja samostatná kategória audiovizuálneho diela. 

Máte zaujímavý námet na dokumentárny film? 

Tak poďme spolu

Foto z nakrúcania

dokumentárny film

Napíšte mi

ďakujem!

Váš formulár bol úspešne odoslaný.

Odpoviem Vám naň čo najskôr.